Огледало

Проф. д-р Анис Сефиданис не’ внесе во светот на вештачката интелигенција и роботиката

Проф. д-р Анис Сефиданис не’ внесе во светот на вештачката интелигенција и роботиката

1 јуни,2022 г.  Интересна, впечатлива и сосема ненаметлива, вака може да се оцени првата од трите планирани средби на професор д-р Анис Сефиданис со заинтересираните посетители на предавањето и мултимедијална изложба одржана денеска во Прличевата одаја на иницијатива на НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид. Се наоѓаме во предвечерието на четвртата индустриска револуција, каде што вештачката интелигенција се очекува да го трансформира секој...

Со врачување на благодарници и книги се заокружува „Напиши стих – купи кафе““

Со врачување на благодарници и книги се заокружува „Напиши стих – купи кафе““

15 април, 2022 г.  Деновиве во нашата библиотека дојде средношколката Кристина Војдиноска од ОСУ „Св. Кирил и Методиј“од Охрид на која и' припадна првата награда на манифестацијата „Напиши стих - купи кафе“ одржана во „Аквариус“.   Во посета на НУ Библиотека „Григор Прличев“ беа и дел од вработените во Историскиот архив од Охрид предводени од директорот Никола Митровиќ - Бабе. Дел од нив  ги...

Купете и дружете се со Ѕвездите на светската книжевност

Купете и дружете се со Ѕвездите на светската книжевност

17 март, 2022 г.  Во НУ Библиотека од Охрид деновиве е направен избoр од осум квалитетни наслови од светската книжевност кои заслужуваат да бидат прочитани и купени по релативно ниски цени - пристапни за сечиј џеб.   Педро Калдерон де ла Барка ЖИВОТОТ Е СОН 175,00 денари.   СТАРА ХЕБРЕЈСКА КНИЖЕВНОСТ   179,00   Кристофер Марлоу ТРАГИЧНАТА ПРИКАЗНА ЗА ДОКТОР ФАУСТ 184,00   Николо...

Конкурс на тема „Љубов“ – Љубовта кон сѐ е вечна инспирација

Конкурс на тема „Љубов“ – Љубовта кон сѐ е вечна инспирација

2 март, 2022 г.  Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид, МаБиХ Македонија и Вера М Самарјанин, распишаа заеднички поетски конкурсот на тема: „Љубов“. Творбите треба да содржат најмногу 24 реда, да бидат нашишани на македонски литературен јазик, да бидат лекторирани и да ги содржат основните податоци за авторите: име и презиме и место на живеење. Конкурсот е отворен до 1 мај, годинава...

Нова книга во наше издание: „Трпе и Трпана“ хумор и забава од Академик д-р Миле Миќуновиќ

Нова книга во наше издание: „Трпе и Трпана“, хумор и забава од Академик д-р Миле Миќуновиќ

25 февруари, 2022 г.  Единствено живо битие на Земјата што може да се смее е човекот. Како што секоја клетка во човечкиот организам има своја функција, така е важна и улогата на насмевката. Секому му е потребна насмевката, без разлика на карактерот, на верата, на расата, на годините или на животната средина. Не само што го освежува нашиот живот, туку поттикнува низа позитивни...

Видео од промоцијата на монографијата ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ – ХРОНИКА НА ЕДЕН КУЛТУРЕН НАСТАН ( 1952 -2022)

Видео од промоцијата на монографијата ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ – ХРОНИКА НА ЕДЕН КУЛТУРЕН НАСТАН ( 1952 -2022)

ПРОМОЦИЈА НА МОНОГРАФИЈАТА „ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ - ХРОНИКА НА ЕДЕН КУЛТУРЕН НАСТАН ( 1952 - 2022 ) ОД АВТОРИТЕ: МИЛЧО ЈОВАНОСКИ И ГОРДАНА ЗМЕЈКОВСКА 5 ФЕВРУАРИ 2022 https://www.youtube.com/watch?v=nz3QU-ty6jE Видео: Емил Јовановиќ НУ Библиотека

Во чест на поетот и публицист Трајн Мартиноски

Во чест на поетот и публицист Трајн Мартиноски

21 февруари, 2022 г.  Во паркот во Капиштец, Скопје со скромна и пригодна манифестација, вчера беше чествуван денот кога е роден познатиот македонски поет и публицист Трајан Мартиноски. Поетот Горан Анчевски, член на ДПМ, рецитираше свои посветени стихови, како и поезија од Мартиноски, а уметникот и хуманист Живко Поповски – Цветин црташе цветни цртежи, во присуство на шахистот Димитар Илиевски и почитувачи на...

Промотивна реч на Владо Жура за монографијата „Прличеви беседи – хроника на еден културен настан“

Промотивна реч на Владо Жура за монографијата „Прличеви беседи – хроника на еден културен настан“

5 февруари, 2021 Промотор на монографијата „Прличеви беседи - хроника на еден културен настан “ беше познатиот охридски новинар и публицист Владо Жура, вљубеникот во Охрид од 19 век. Пред мене е една книга, поточно монографија – хроника на еден културен настан “Прличевите беседи“, со која охридската библиотека ја одбележува 70.годишнината на оваа сега веќе култна манифестација. Во неа, покрај воведот, поместени се...

Кацаров лауреат на наградата „Григор Прличев“

Кацаров лауреат на наградата „Григор Прличев“

13 јануари Трајче Кацаров е автор на поемата „Цветко“ прогласена за најдобра за 2021 година на отворениот конкурс што традиционално се распишува во чест на охридскиот и македонскиот поет Григор Прличев. Според жирито „неговиот ракопис отвара суштински егзистенцијалистички прашања“.   Мама, со нов маж да ме бара се согласи Тато-поетот, слушатели кани преку огласи Ми го оставија Бери Вајт, како наследство Сликите на...

Вечерва во Струмица ќе биде одржана промоција на Зборникот „ Уште едно навраќање кон Конески“

Вечерва во Струмица ќе биде одржана промоција на Зборникот „ Уште едно навраќање кон Конески“

24 декември, 2021 г.  По повод стогодишнината од раѓањето на великанот на современата македонска култура Блаже Конески, како културен настан од Националната програма „2021-Година во чест на Блаже Конески“, која е дел и од календарот на значајни меѓународни јубилеи на УНЕСКО, и како дел од завршните активности во рамките на манифестацијата „Струмица – Град на културата 2021“,  денеска  (петок) во 19 часот во...

Page 2 of 4 1 2 3 4

Поврзани вести

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?