Актуелно

Министерството за култура одобри 19 проекти на НУ Библиотека „Григор Прличев“

Летно работно време на библиотеката

8 јуни, 2024 г.  НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид од понеделник 10 јуни ќе работи во една смена од 08.30 до 16.30 часот. Во терминот од 08.30 до 16. 00 ч. Библиотеката е од отворен тип и ќе работи со читатели кои ќе можат да позајмат нови и да ги вратат веќе прочитаните книги. Читалната во одделот за издавање и читалната за...

Републичкиот натпревар „Млади библиотекари“ се одржа во Куманово

Републичкиот натпревар „Млади библиотекари“ се одржа во Куманово

21 мај, 2024 г.  Денеска во Библиотеката „Тане Георгиевски“ во Куманово се одржа 23.Републички натпревар Млади библиотекари на кој учествуваше и нашата Бојана Башоска од ООУ „Св. Наум Охридски“ од Пештани  под менторство на Емилија Митреска. Таа пред неполн месец победи на Регионалниот натпревар организиран во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид.   -На натпреварот учествуваа 25 ученици од основни училишта од различни...

Побарајте книги на полски и учествувајте на Конкурс од проектот „Полска на полица“

Побарајте книги на полски и учествувајте на Конкурс од проектот „Полска на полица“

11 мај, 2024 г.  Во текот на февруари Амбасадата на Република Полска во Скопје на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид во рамките на проектот „Полска на полица“ и’ донира 53 наслови по еден примерок  актуелни преводи на книги од полски автори на македонски јазик.  Амбасадата на Република Полска информира, дека месец мај тече во знак на одбележувањето на полската книжевност во македонските...

Со песните од „Распеано рибарче 2024 “ го одбележавме 5 Мај – Денот на македонскиот јазик

Со песните од „Распеано рибарче 2024 “ го одбележавме 5 Мај – Денот на македонскиот јазик

3 мај, 2024 г.  Денес  во НУ Библиотека „Григор Прличев“ со песна и танц го заокруживме  25 издание на фестивалот на детска песна „Распеано рибарче“. На едне посебен начин го одбележуваме и  5 Мај – Денот на македонскиот јазик, за да му оддадеме почит на минатото и да покажеме дека го знаеме и го цениме нашиот јазик на кој твориме и пееме и...

Го одбележавме 23 Април Светскиот ден на книгата и авторското право

Го одбележавме 23 Април Светскиот ден на книгата и авторското право

23 април, 2024 г.  Вработените во НУ Библиотека „Григор Прличев“ денеска на пригоден и свечен начин заедно со читателите го прославија   23 Април, Светскиот ден на книгата и авторското право. Директорот на Библиотеката м-р Милчо Јованоски се осврна на работата на установата во текот на изминатите 365 дена а ја пренесе и годинашната меѓународна порака во чест на денот од Одре Азуле, генерален...

НУ Библиотека „Григор Прличев“ и ООУ „Ванчо Николески“ заеднички потсетија на неговиот живот и дело

НУ Библиотека „Григор Прличев“ и ООУ „Ванчо Николески“ заеднички потсетија на неговиот живот и дело

15 април, 2024 г. Денеска се навршија 44 години од смртта на македонскиот писател и поет Ванчо Николески. Николески припаѓа на првата генерација македонски писатели за деца, генерација што во литературата влезе непосредно по ослободувањето. Ванчо Николески е роден на 10 јуни 1912 година во с. Црвена Вода, Дебрца, Охридско. По завршувањето на основното училиште во родното место, гимназија учеше во Охрид, а...

Заеднички со Црвен крст го промовираме проектот: „Книгата поблиску до старите лица“

Заеднички со Црвен крст го промовираме проектот: „Книгата поблиску до старите лица“

9 април, 2024 Вчера во НУ Библиотека “Григор Прличев“ директорот на установата Милчо Јованоски заедно со Сашо Точков,  претседател на Црвен крст – Охрид во присуство на министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска го промовираа и го означија почетокот на Проектот „Книгата поблиску до старите лица“ финансиски поддржан од Министерството за култура , како дел од Годишната програма на библиотеката. Се’ започна...

Заедно со ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ го одбележавме Светскиот ден на литертурата за деца

Заедно со ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ го одбележавме Светскиот ден на литертурата за деца

3 април, 2024 год.  По повод роденденот на славниот дански писател Ханс Кристијан Андерсен (1805-1875), на 2 април се прославува Меѓународниот ден на книгите за деца. Оваа година пораката стигнува од Јапонија, а насловот е „Преку морето на крилјата на фантазијата“, а авторка е Еико Кадоно, познатата јапонска писателка, добитничка на наградата „Х. К. Андресен“ за 2018 година. Ликовното решение на постерот е...

„Напиши стих – купи кафе“ по петти пат во Охрид

„Напиши стих – купи кафе“ по петти пат во Охрид

19 март, 2024 г.  Националната Установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид во Прличевата одаја во четврток на 21 март во терминот од 10 до 13 часот ќе го одбележи Светскиот ден на поезијата со настанот: „Напиши стих – купи кафе“ . -Тоа е наш обид  да ги натераме луѓето да бидат креативни, да размислуваат не само локално туку и глобално и за себе...

Амбасадорот на Република Полска Гжелчик донира книги во охридската библиотека

Амбасадорот на Република Полска Гжелчик донира книги во охридската библиотека

15 февруари, 2024 г.  Во рамките на проектот „Полска полица – книги од полски автори на полиците од македонските библиотеки“ денеска во посета на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид беше амбасадорот на Република Полска во Скопје Кшиштоф Гжелчик кој беше примен од директорот на Библиотеката м-р Милчо Јованоски. Во таа пригода амбасадорот Гжелчик придружуван од сопругата Јоланта Гжелчик која воедно е и...

Page 1 of 21 1 2 21

Поврзани вести

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?