Author: Milco Jovanoski

Ние бевме дел од семинарот „Полска на полица“ во Скопје

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

28 февруари 2024 г. Во Скопје вчера во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ се одржа семинарот „Полска на полица“.  Тој е дел од истоимениот проект што библиотеката  го работи во партнерство со Амбасадата на Република Полска во Скопје, а со поддршка на македонското Министерство за култура…

Нечовски: Се радувам што по многу ЦД и ДВД изданија објавив и стихозбирка

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

24 февруари, 2024 г.  Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ вчера пред бројна публика беше промовирана стихозбирката „Нотирана поезија“ од охридската и македонска фолк ѕвезда Петар Нечовски – кој зад себе има над 50 годишен успешен стаж во естрадните води. Стихови од книгата читаше Бети Лазеска…

Поради ревизија на книжниот фонд книгите во Библиотеката ќе се издаваат само на шалтер

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

23 февруари, 2024 г.  НУ Библиотека „Григор Прличев“ Охрид во изминативе два месеци ја спроведува редовната ревизија на целиот книжен фонд, која според закон се прави на секои пет години.  Вработените во Библиотеката за рекордно време стигнаа до завршната фаза во која следи ревизијата на…

Утре промоција на стихозбирката „Нотирана поезија“ од Петар Нечовски

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

22 февруари, 2024 г. Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ утре – петок во 12 часот познатиот македонски естраден уметник Петар Нечовски ќе ја промовира својата прва стихозбирка под наслов „Нотирана поезија“. Во стиховите на Нечовски доминира љубовта како универзално човечко и поетско чувство. Книгата е…

Роднокрајни автори родени во февруари

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

16 февруари, 2024 г. До крајот на февруари во НУ Библиотека „Григор Прличев“ на влезот во одделот за зајмување е отворена изложбата на книги од Роднокрајни автори родени во февруари. На дофат е речиси целото творешетво од авторите: Борис Бојаџиски, Владимир Попоски, Панде Шикаловски –…

Амбасадорот на Република Полска- Гжелчик донира книги во охридската библиотека

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

15 февруари, 2024 г.  Во рамките на проектот „Полска полица – книги од полски автори на полиците од македонските библиотеки“ денеска во посета на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид беше амбасадорот на Република Полска во Скопје Кшиштоф Гжелчик кој беше примен од директорот на…

Утре ќе ги празнуваме заедно виното и љубовта

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

13 февруари, 2024 г.  Со промоција на книга, музички перформанс и вино утре напладне ( 12 ч.) НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе ги одбележи свети Трифун, празникот на виното и лозјето и свети Валентин празникот на вљубените. Православната црква го слави и Свети…

Министерството за култура одобри 19 проекти на НУ Библиотека „Григор Прличев“

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

9 февруари 2024 г. Министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска вчера на прес по повод објавувањето на резултатите од Годишните конкурси за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2024 година рече дека вкупните средства наменети за финансирање проекти од национален интерес…

Бевме присутни и на „Стихови и звуци“во родната куќа на Прличев

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

6 февруари, 2024 г.  Со уметничкиот перфоманс „Стихови и звуци за Прличев“, денес во спомен куќата која го носи неговото име, продолжија свеченостите за македонскиот и охридски великан Григор Прличев. Настанот започна со познатата „1762 лето“ во изведба на групата „Св.Софија“ и вокалистите Митко Колушевски…

Традиционално положивме цвеќе на гробот и спомен – бистата на Прличев

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

6 февруари, 2024 г. Во рамки на празнувањата по повод одбележување на годишнината од смртта на Григор Прличев се одржа панихида на вечното почивалиште на великанот а делегации од општината, институциите што го носат името на Прличев и од политичките партии положија свежо цвеќе на…