Актуелно

Летна понуда – Саем на книгата и бесплатна отворена Библиотека за странците

Летна понуда – Саем на книгата и бесплатна отворена Библиотека за странците

11 јули, 2022 г.  Отворена библиотека со странска и македонска литература за туристите и летен саем на книгата во ладовина се двата настани што ги реализира охридската библиотека „Григор Прличев“. Летниот саем, како што информира директорот на установата Милчо Јованоски е од денес на терасата пред Библиотеката, каде љубителите на пишаниот збор до 22 овој месец, ќе можат да купат некој од насловите...

Средба со писателката Оливера Јовановска во нашата Библиотека

Средба со писателката Оливера Јовановска во нашата Библиотека

16 јуни,2022 г.  Вчера напладне во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид се одржа Литературен портрет на Оливера Јовановска писателка и поетеса. Таа е родена во Битола во 1970 година а сега живее и твори во далечен Мелбурн и уште подалечна Австралија. Оттука нејзините напишани зборови сега и овде во Охрид градот на сесловенската и македонската писменост уште повеќе тежеа  и ја имаа...

Волонтери од Црвен крст Охрид беа во посета на нашата Библиотека

Волонтери од Црвен крст Охрид беа во посета на нашата Библиотека

14 јуни, 2022 г.  Откако нашата НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид стана библиотека од отворен тип во овој пост ковид период интересот на нашите сограѓани да ни дојдат во  посетат е голем.  Вчера наши гости беа волонтери на Црвен крст - Охрид кои во рамки на ЦКА-  ПХВ ( Црвен крст во акција) - Промоција на хумани вредности. Борче Исаковски, Ивана Котеска,...

Нашата библиотека од утре ќе работи како библиотека од отворен тип

Летно работно време на библиотеката

9 јуни, 2022 г.           НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид од понеделник 13 јуни до 5 септември  годинава ќе работи во една смена од 08:30 до 16:30 часот. Во терминот од 08:30 до 16.00 ч. Библиотеката е од отворен тип и ќе работи со читатели кои ќе можат да позајмат нови и да ги вратат веќе прочитаните книги. Како и досега и летово...

Промовирана стихозбирката „Љубов“ одново љубовта беше на пиедесталот

Промовирана стихозбирката „Љубов“ одново љубовта беше на пиедесталот

6 јуни,2022 г.  Во саботата на  4 јуни во Прличевата одаја во НУ Библиотека "Григор Прличев"- Охрид беше  промовираше книгата "Љубов" од група автори издадена од Националната установа Библиотека "Григор Прличев " од Охрид, подржана од МаБиХ Македонија и Вера М Самарјанин.Настанот беше збогатен со музички изведби на доајенот на македонската песна, Драган Мијалковски. НУ Библиотека

Излезе книгата „Љубов“ со песни од повеќе автори

Утре промоција на стихозбирката „Љубов“ од група автори

3  јуни,2022 г. Утре, сабота во 12 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе биде промовирана стихозбирката „Љубов“. Во неа се содржани околу 50 песни од исто толку македонски автори.   Книгата е издадена на предлог од Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид, а поддржана  е од МаБиХ Македонија и Вера М Самарјанин и е резултат на распишаниот заеднички поетски конкурсот на...

Проф.д-р Марјан Ѓуровски од нашата Библиотека ја започна акцијата со подарување авторски книги од областа на безбедноста

Проф.д-р Марјан Ѓуровски од нашата Библиотека ја започна акцијата со подарување авторски книги од областа на безбедноста

1 јуни,2022 г. Од вчера НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид е побогата со 5 наслови од стручна литература дело на универзитетскиот професорот Марјан Ѓуровски. Универзитетскиот професор Ѓуровски до неодамна проректор на УКЛО, а сега професор на Филозофскиот факултет од Скопје од Охрид ја започна акцијата да подели бројна стручна универзитетска, авторска литература од областа на безбедноста и меѓународните односи во сите јавни...

Проф.д -р Анис  Сефиданис  со  интерактивни предавања и мултимедијална изложба

Проф.д -р Анис Сефиданис со интерактивни предавања и мултимедијална изложба

30 мај,2022 г. „ Духот од електронската ламбa“  -  Од вакуумски цевки до дигитална свест: развојот на компјутерските процесори и раѓањето на вештачката интелигенција се насловот и поднасловот  на сери јата  интерактивни предавање и мултимедијална изложба со помош на проширена реалност  на проф.д-р  Анис Сефиданис. Предавањата  од 1 до 3 јуни д-р Сефиданис  на инцијатива на НУ Библиотека „Григор  Прличев “ ќе ги ...

Во нашата Библиотека беше претставен творечкиот опус на Валерио Орлиќ, истакнат поет од Хрватска

Во нашата Библиотека беше претставен творечкиот опус на Валерио Орлиќ, истакнат поет од Хрватска

26 мај, 2022 г.  Како дел од големата турнеја по Македонија и Албанија, како и неговата земја, денеска во Охрид, беше претставен творечкиот опус на Валерио Орлиќ, истакнат поет од Хрватска. Настанот беше во организација на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид , при што беше промовирана и неговата најнова збирка поезија “Љубов распослана по морето”. За поетското создавање на големиот пријател на...

Претставување на поетскиот опус на Валерио Орлиќ, истакнат поет од Хрватска

Претставување на поетскиот опус на Валерио Орлиќ, истакнат поет од Хрватска

25 мај, 2022 г. Во организација на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид, утре со почеток од 12 часот, ќе биде промовирана  најновата збирка поезија  “Љубов распослана по морето”, од  истакнатиот хрватски поет Валерио Орлиќ. Воедно ќе биде претставен и неговиот творечки опус, кој опфаќа над 25 објавени дела во Хрватска и уште десетина други земји. Настанот е дел од големата турнеја по...

Page 7 of 21 1 6 7 8 21

Поврзани вести

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?