Актуелно

Деведесет години од раѓањето на писателот и поет Видое Видически

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

8 јануари, 2021 г.  На денешен ден пред точно 90 години во Охрид е роден познатиот македонски писател и поет Видое Видически. Слободно може да остане запишано дека Видически уште за време на животот остави зад себе силен печат како неодминлив автор и хроничар на…

Лилјана Пандева – добитник на престижната награда „Григор Прличев“ за најдобра поема за 2020 г. „Капетаните“ под шифра „Мисија“

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

4 јануари, 2021 г.  Лилјана Пандева е родена во 1964 година во Ново Село Струмица. Таа е дипломиран професор по македонска и јужнословенски книжевности и македонски јазик. Доктор е на филолошки науки. Автор е на повеќе дела, меѓу кои „Новогодишни едночинки“, драмолети за деца во…

Мусала Софт донира новогодишни пакетчиња во библиотеката „Григор Прличев“

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

31 декември, 2020 г. ИТ компанија „Мусала Софт“донира новогодишни пакетчиња кои НУ Библиотека „Григор Прличев“ ги подели на ученици. Подароците секогаш се добредојдени,  бидејќи придонесувањето кон заедницата е една од вредностите на компанијата уште од самото основање. „Во пресрет на Новата година и Божик нашите…

Стефоска за 100 дена Влада: Тука сум да дадам максимум за доброто на сите во културата

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

17 декември 2020 г. Министерката за култура Ирена Стефоска ја почна прес-конференцијата со информацијата дека минатата недела, на 98-от ден од новиот мандат, Владата ги усвои заклучоците во врска со информацијата за спроведување на планот за управување со светското природно и културно наследство на Охридскиот…

Нашата библиотека со поддршка на Проектот „250 години од раѓањето на Бетовен“

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

15 декември 2020 г.  Оваа 2020  година е година  на исклучителен јубилеј – 250 години од раѓањето на Лудвиг Ван Бетовен (17 декември 1770 година). Нашата НУ Библиотека „Григор Прличев“ во целост ја поддрѓа оваа убава иницијатива која ја обединува културата во Охрид.  Бетовен е…

Почина роднокрајниот автор Видое Видически

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

12 декември, 2020 г.  Денеска во Охрид во 89 година од животот почина поетот и писател Видое Видически од Охрид. Слободно може да остане запишано дека Видически уште за време на животот остави зад себе силен печат како неодминлив автор и хроничар на градот Охрид…

Ања Стефаноска и Десанка – Беба Коцарева најчитателки за 2020

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

7 декември, 2020 г.  Во чест на 8 декември Денот на Св. Климент Охридски – Патронот на Охрид во НУ Библиотека „Григор Прличев“ им беа врачени благодарници на најредовните читатели за 2020 година. Според евиденцијата од Одделот за издавање во категоријата деца и млади ласкавата…

Роднокрајни автори родени во декември

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

4 декември 2020 г.  Во последниот месец од годината – декември, НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид со изложба на книги  ги одбележува родендените на следните роднокрајни автори: Никола Јанев, Дејан Пановски, Ѓорѓи Тодоровски и Милчо Јованоски.   Се работи за индивидуалци – творци кои…

Најновата книга од Мишо Јузмески (Истражи го Охрид) / Explore Ohrid

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

2 декември 2020 г. Книгата е осма по ред во авторство на Јузмески и прва негова книга објавена директно на англиски, без претходно да била објавувана на македонски јазик. Книгата е туристички водич, ( 240 страници) но она што ја прави посебна е во тоа…

Почина роднокрајниот автор Драган Спасески – Охридски

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

По кусо боледување, вчера како последица од подмолниот Ковид – 19  на 60 годишна возраст почина познатиот доктор, хуманист,уметник и поет Драган Спасески – Охридски.  Драган Спасески Охридски е роден 1960 година и по професија беше  доктор-специјалист ортопедски хирург, вработен во Костнозглобната болница во Охрид….