Актуелно

НУБ „Григор Прличев“ од Охрид со богата програма ќе го чествува Патронот

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

31 јануари, 2023 г.  Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид на пригоден и достоинствен начин годинава ќе ја одбележи 130 годишнината од смртта на Патронот, поетот и преродбеник Прличев. Традиционалните „Прличеви беседи“ ќе започнат во петок на 3 февруари во 12:00 часот со промоцијата…

Беседата „Прличев и ние“ под шифра: „Гроф“ најдобра на Конкурсот на НУБ „Григор Прличев“ од Охрид

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

30 јануари, 2023 г.  Во пресрет на манифестацијата „Прличеви беседи“ 2023 годинава за прв пат НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид распиша  Конкурс за избор на најдобра беседа посветена на нашиот патрон, големиот поет и преродбеник Григор Прличев под наслов: „Прличев и ние“. Од пристигнатите…

На денешен ден роден е нашиот патрон – поетот и преодбеник Григор Прличев

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

18 јануари, 2023 г. Григор Прличев е роден на 18 јануари 1830/31 година во Охрид, а починал на 6 февруари 1893 година. Татко му починал кога тој бил шестмесечно бебе, па грижата за семјството паднала врз мајка му. Неговиот дедо го научил да чита уште…

Со изложба на одбрани дела ги одбележуваме родендените на роднокрајните автори родени во јануари

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

9 јануари, 2023 г.  Нашата НУ Библиотека „Григор Прличев“ и годинава ја продолжува традицијата со пригодна изложба од одбрани дела  поставена пред пултот за зајмување книги да ги одбележува родендените на роднокрајните автори. Во јануари родени се следните роднокрајни творци:  Григор Прличев, Иван Точко, Видое…

Другарувавме со Лили и Вили со Матеа Стоев и правевме новогодишни честитки

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

29 декември, 2022 г.  Завчера во Прличевата одаја младата писателка Матеа Стоев од Охрид пред ученици од ООУ „Св. Климент Охридски“ од одделението на наставничката Валентина Кузманоска ја промовираше  својата илустрирана книга за деца „Другаруваме со Лили и Вили“ во издание на ЕДУКА МАК.  Љубопитните…

Лајонс клубот „Десарети“ од Охрид со поддршка на Библиотеката и македонската книжевност

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

26 декември, 2022 г.  НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид ја негува соработката со Лајонс клубовите од Охрид. Во петокот во посета на Библиотеката беше претседателката на Лајонс клубот „Десарети“ проф. д-р Устијана Речкоска -Шикоска заедно со Сузана Наумоска, член на клубот. Честитајќи ни ја…

Промовирана „Мисловно патешествие“ од Наде Ќосеска

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

23. 12. 2022 г.  Вчера во присуство на голем број љубители на пишуваната реч во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид беше промовирана првата  збирка раскази од охридската писателка Наде Ќосеска  насловена „Мисловно патешествие“. Промотор на книгата беше Томе Скендероски нејзиниот пријател и еден од…

Промоција на книгата раскази „Мисловно патешествие“ од Наде Ќосеска

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

22 декември, 2022 г.  Утре (четврток) со почеток во 11.00 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе се одржи промоцијата на книгата збирка раскази од охридската писателка Наде Ќосеска  насловена како „Мисловно патешествие“.  -Книгата содржи петнаесет бисерни умствени прикази кои опфаќаат еден концепт…

Новогодишна претстава на куклениот театар „Си беше еднаш “ во Библиотеката во Охрид

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

16 декември, 2022 г. НУ Библиотека „Григор Прличев“  и Куклениот театар „Си беше еднаш“ од Охрид во просториите на Библиотеката од понеделник па се’ до пред Нова година ги покануваат децата, но зошто не и ворасните да ги воведат во светот на предновогодишната магија. Во…

Романот „Во душата на немиот свет“ од Даниела Илијоска – уште едно збогатување на литературата за деца

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

15 декември, 2022  Пред охридската читателска публика, денеска беше промовиран романот за деца „Во душата на немиот свет“ од писателката и поетеса Даниела Илијоска. Со оваа промоција, воедно, НУ Градската библиотека „Григор Прличев“ – Охрид, ги покани најмладите читатели уште повеќе во иднина да се…