Актуелно

За својот роденден хуманитарката и писателка Вера М Самарјанин ни подари книги

За својот роденден хуманитарката и писателка Вера М Самарјанин ни подари книги

16 март, 2021 г. На денешен ден во 1955 година во Битола е родена познатата  хуманистката и писателка Вера М. Самарјанин. По повод својот 66 роденден таа до нашта НУ Библиотека „Григор Прличев“ како и многу пати досега  денеска испрати по повеќе примероци од нејзините четири ново објавени книги. Се работи за нејзините дела: „ Посвета со цвет“ ( поезија со илустрација од...

Една година потоа – Библиотеките во време на Ковид -19

Една година потоа – Библиотеките во време на Ковид -19

15 март, 2021 г.  За новото нормално во областа на библиотекарството Во почетокот на 2020 година  кај нас, а времето покажа дека и во целиот свет речиси никој и не можеше да претпостави што ќе ни се случи. Првите информации дека некаде во Кина се појавил опасен вирус Ковид – 19 наречен по годината на избувнување во градот Вухан на сите ни изгледаа...

Да запознаеме три руски писателки и поетеси за деца

Да запознаеме три руски писателки и поетеси за деца

9 март, 2021 г.  Почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид во соработка со НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид, по повод 8 Март организираше онлајн предавање посветено на руските писателки и поетеси за деца Агнија Барто, Елена Благинина и Ирина Токмакова, чии дела и до ден денес ги учат децата и возрасните на добрина и разбирање, ги развиваат имагинацијата и умеењето да...

Наместо букет цвеќе – рецитираме песни во чест на 8 Март – Денот на жената

Наместо букет цвеќе – рецитираме песни во чест на 8 Март – Денот на жената

Филип Димкоски Како честитка во пресрет на 8 Март младиот поет ја рецитира песната ЗА НЕПОЗНАТАТА од големиот Блаже Конески. Димокоски, роден е на 27 јуни 1995 година во Прилеп каде завршил основно и средно образование. Дипломирал на Факултетот за земјоделски науки и храна на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје на насоката „Градинарство и цвеќарство“ (хортикултура). Десет години е постојан соработник-новинар...

По повод 8 Март преку ЗУМ вклучете се во предавањето за три руски писателки

По повод 8 Март преку ЗУМ вклучете се во предавањето за три руски писателки

7 март, 2021 г.  Утре, 8 Март во 18:30 ч. Почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид во соработка со НУ Библиотека „Григор Прличев“ организираат предавање на платформата „ЗУМ“ посветено на руските писателки и поетеси за деца Агнија Барто (1906-1981), Елена Благинина (1903-1989)  и Ирина Токмакова (1929-2018), чии дела и до ден денес ги учат децата и возрасните на добрина и разбирање, ги...

Конкурс за најдобра поетска творба: „За Прличев и Охрид каков што тој го сакал“

Конкурс за најдобра поетска творба: „За Прличев и Охрид каков што тој го сакал“

 25 февруари, 2021 г.  НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид по повод 25 март, денот кога  Прличев во Атина во 1860 година бил овенчан со „Ловоров венец“ распишува:  К о н к у р с  за најдобра поетска творба на тема:  „За Прличев и Охрид каков што тој го сакал“. На конкурсот може да конкурираат ученици од општините Охрид и Дебрца и тоа...

Во боите на „ретките“ блесна и Библиотеката во Охрид

Во боите на „ретките“ блесна и Библиотеката во Охрид

24 февруари, 2021 г. Лајонс клубот „Лихнидос“ и неуморниот проф. д-р Зоран Тунтев продолжија  со поддршката на лицата со ретки болести.  Од вечерва во боите на „ретките“ блеснаа и НУ Библиотека „Григор Прличев“  и спомен – бистата на  големиот охридски и македонски  преродебник од 19 век - поетот Прличев. На овој начин и вработените во Библиотеката  во Охрид, како  и бројните охриѓани масовно...

Познати имињата на наградените од ФБ објавата во чест на Св. Трифун и Св. Валентин

Познати имињата на наградените од ФБ објавата во чест на Св. Трифун и Св. Валентин

17 февруари, 2021 г.  Почитувани читатели и пријатели на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид. Пријатно не изненадивте со вашиот одзив на нашиот Конкурс посветен на Св. Трифун и Св. Валентин. Над 70 објави, мисли и цитати ни пристигнаа, споделени на нашите профили. Тоа е знак дека успеавме во ова време – невреме да ве поттикнеме да бидете креативни и да ве разнежниме....

120 години од раѓањето на А. ден Долард чие творештво е врзано со Охрид

120 години од раѓањето на А. ден Долард чие творештво е врзано со Охрид

8 февруари, 2021. г. Вчера се навршија 120  години од раѓањето на холандскиот  писател А. ден Долард  кој  во текот на речиси целиот свој живот бил емоционално врзан за Македонија. Автор е на книги и статии во кои ја промовирал Македонија, со посебен нагласок на Охрид којшто е опишан во неговата книга „Свадбата на седумте Цигани“. Книгата се вбројува меѓу најпознатите дела на...

Се одржаа „Прличеви беседи“ 2021

Се одржаа „Прличеви беседи“ 2021

6 февруари, 2021 г.  Нашата Библиотека достојно и годинава и покрај пандемијата му се оддолжи на патронот. Во рамките на манифестацијата „Прличеви беседи 2021“ во Охрид беше промовирана книгата „Григор Прличев и неговиот ХIХ век“ од Вера Сточевска - Антиќ и приредувачот Милчо Јованоски.  Промотор беше д-р Димитар Пандев. -За ракописот „За Григор Прличев и неговиот 19 век“, поместена во оваа книга, во...

Page 18 of 22 1 17 18 19 22

Поврзани вести

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?