Актуелно

Почина роднокрајниот автор Трајан Петровски

Почина роднокрајниот автор Трајан Петровски

29 март, 2021 г. Синоќа во Скопје на 82 годишна возраст почина Трајан Петровски,  поет, раскажувач, романсиер, публицист, и преведувач. Петровски беше амбасадор на поранешна СФРЈ и Република Македонија во Турција, Кралството С. Арабија, Обединети Арапски Емирати и за Централно-азиските држави. Роден е на 31 јануари 1939 година во с. Арбиново, Охридско. Завршил Правен факултет во Скопје. Интервјуто со него - авторот и...

Наградените ги подигнаа наградите за најдобри песни посветени на Прличев

Наградените ги подигнаа наградите за најдобри песни посветени на Прличев

 25 март, 2021 г.  Вчера на денот на кој пред 161 година нашиот патрон Григор Прличе во Атина  бил овенчан со „Ловоров венец“ најдобрите автори – учесници на Конкурсот за поетски творби инспирирани од животот и делото на Вториот Хомер ги добија заслужените благодарници и награди во вид на книги. На  Конкурсот  за најдобра поетска творба на тема:  „За Прличев и Охрид каков...

Да се потсетиме:На денешен ден во Атина,Прличев бил прогласен за Втор Хомер

Да се потсетиме:На денешен ден во Атина,Прличев бил прогласен за Втор Хомер

25 март, 2021 г.  Пред 161 година, на денешен ден во 1860 година на традиционалниот конкурс за поема, што се одржа во Атина, преродбеникот  и писател Григор Прличев од Охрид  доби „Ловоров венец“ за поемата “Сердарот”. Во чест на патронот на нашата НУ Библиотека пред две години во рамките на Прличевите беседи беше прикажан видео проектот „Од животот на Прличев“ од авторот: м-р...

Познати имињата на наградените од поетскиот Конкурс „За Прличев и Охрид каков што тој го сакал“

Познати имињата на наградените од поетскиот Конкурс „За Прличев и Охрид каков што тој го сакал“

23 март, 2021 г.  НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид по повод 25 март, денот кога  Прличев во Атина во 1860 година бил овенчан со „Ловоров венец“ распишa:  К о н к у р с  за најдобра поетска творба на тема:  „За Прличев и Охрид каков што тој го сакал“. На конкурсот можеa да конкурираат ученици од општините Охрид и Дебрца и тоа...

Охридските поетеси во чест на Светскиот ден на поезијата

Поезија е именка од женски род. Затоа ние од НУ Библиотека „Григор Прличев“ денес на Светскиот ден на поезијата се определивме овој празник да ви го честитаме со песни од три поетеси од различни генерации кои живеат и творат во Охрид. На нашата покана за соработка најљубезно се одзваа: Марина Икономова Шокева, Кристина Т, Рудеска и Дамјана Видическа. Тие истовремено ни одговорија и...

За својот роденден хуманитарката и писателка Вера М Самарјанин ни подари книги

За својот роденден хуманитарката и писателка Вера М Самарјанин ни подари книги

16 март, 2021 г. На денешен ден во 1955 година во Битола е родена познатата  хуманистката и писателка Вера М. Самарјанин. По повод својот 66 роденден таа до нашта НУ Библиотека „Григор Прличев“ како и многу пати досега  денеска испрати по повеќе примероци од нејзините четири ново објавени книги. Се работи за нејзините дела: „ Посвета со цвет“ ( поезија со илустрација од...

Една година потоа – Библиотеките во време на Ковид -19

Една година потоа – Библиотеките во време на Ковид -19

15 март, 2021 г.  За новото нормално во областа на библиотекарството Во почетокот на 2020 година  кај нас, а времето покажа дека и во целиот свет речиси никој и не можеше да претпостави што ќе ни се случи. Првите информации дека некаде во Кина се појавил опасен вирус Ковид – 19 наречен по годината на избувнување во градот Вухан на сите ни изгледаа...

Да запознаеме три руски писателки и поетеси за деца

Да запознаеме три руски писателки и поетеси за деца

9 март, 2021 г.  Почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид во соработка со НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид, по повод 8 Март организираше онлајн предавање посветено на руските писателки и поетеси за деца Агнија Барто, Елена Благинина и Ирина Токмакова, чии дела и до ден денес ги учат децата и возрасните на добрина и разбирање, ги развиваат имагинацијата и умеењето да...

Наместо букет цвеќе – рецитираме песни во чест на 8 Март – Денот на жената

Наместо букет цвеќе – рецитираме песни во чест на 8 Март – Денот на жената

Филип Димкоски Како честитка во пресрет на 8 Март младиот поет ја рецитира песната ЗА НЕПОЗНАТАТА од големиот Блаже Конески. Димокоски, роден е на 27 јуни 1995 година во Прилеп каде завршил основно и средно образование. Дипломирал на Факултетот за земјоделски науки и храна на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје на насоката „Градинарство и цвеќарство“ (хортикултура). Десет години е постојан соработник-новинар...

По повод 8 Март преку ЗУМ вклучете се во предавањето за три руски писателки

По повод 8 Март преку ЗУМ вклучете се во предавањето за три руски писателки

7 март, 2021 г.  Утре, 8 Март во 18:30 ч. Почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид во соработка со НУ Библиотека „Григор Прличев“ организираат предавање на платформата „ЗУМ“ посветено на руските писателки и поетеси за деца Агнија Барто (1906-1981), Елена Благинина (1903-1989)  и Ирина Токмакова (1929-2018), чии дела и до ден денес ги учат децата и возрасните на добрина и разбирање, ги...

Page 17 of 21 1 16 17 18 21

Поврзани вести

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?