Околу нас

Ученички од Холандија волонтираа во нашата Библиотека

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

23 септември, 2022 г.  Долгогодишната соработка меѓу гимназијата „Св. Климент Охридски“ од Охрид  и училиштето КСГ од Апелдорн продолжи и деновиве,а меѓу поддржувачите беше и нашата установа.  Од 14 до 21 септември во Охрид престојуваа 24 ученици и двајца професори од Холандија и повторно се…

„Деница“ од Охрид и НУ Библиотека „Григор Прличев“ го одбележаа Светскиот ден на Алцхајмеровата болест

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

21 септември, 2021 г.  Светот денес го одбележува светскиот ден на Алцхајмеровата болест или како уште ја нарекуваат тивок крадец на спомените. Кон одбележување на овој ден , а со цел подигнување на свеста  за нејзиното постоење , се приклучија членките на Лајонс Клуб ,,Деница“…

Почина роднокрајниот автор Коста Фортомароски

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

11 септември, 2022 г.  Вчера во Охрид на 89 годишна возраст почина познатиот охридски просветен работник и писател Коста Фортомароски. Коста Фортомароски роден е во Охрид во 1933 година во стара охридска фамилија. Основно училиште завршил во Скопје каде работел татко му, но кога почнува…

Погребан Благоја Силјаноски, роднокраен писател, новинар и публицист

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

4 септември, 2022 г.  Денеска на Градските гробишта во Охрид беа погребани  посмртните останки на Благоја Силјаноски,  поранешен претседател на Собранието на општина  Охрид, пратеник , новинар, публицист, есеист и роднокраен писател.   Силјаноски беше роден е на 29 март 1948 година, во село Белчишта,…

Со музичко-поетски перформанс на „Т’га за југ“ свечено се отворија „Струшките вечери на поезијата“

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

26 август, 2022 г.  Со музичко-поетски перформанс на „Т’га за југ“ во изведба на бендот „Пијан Славеј“ и традиционалното палење на поетскиот оган вечерва свечено се отвори 61. издание на фестивалот „Струшки вечери на поезија“. Манифестацијата се отвори на летната тераса на хотелот „Дрим“ во…

Летна импресија: Вера М Самарјанин ја промовира стотата книга

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

11 август, 2022 Неодамна во родната Битола, поетесата и голем хуманитарец Вера М Самарјанин ја промовира 100 -та своја книга „ Од дното на душата“.  На овој настан присуствуваа и претставници на нашата библиотека со која Вера има долгогодишна плодна соработка. Во знак на почит…

Зоран Анчевски за збирката „Збунети компаси“ е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

11 август, 2022 г.  Познатиот македонски поет и книжевен преведувач Зоран Анчевски е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ што се доделува од страна на „Струшките вечери на поезијата“ за најдобра поетска збирка помеѓу две фестивалски изданија. Анчевски е добитник на наградата за неговата поетска збирка…

Работна средба на директорите на НУУБ „Св.Климент Охридски“ – Битола и НУ Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

Нашата библиотека, како најголема во регионот е секогаш отворена за размена на искуства и реализација на нови активности и проекти, а со своите компетенции влијае на развојот на библиотечната дејност, особено во западниот дел на државата, па и пошироко. Средбата на двајцата директори на националните…

Се засилува соработката меѓу МСМЈЛК при УКИМ и НУБ „Св. Климент Охридски“

Posted by Milco Jovanoski in За читателите, Околу нас

20 јули, 2022 г.  Археографска граѓа, монографски публикации коишто се редок библиотечен материјал – значајни за македонскиот јазик, литература и култура, средновековни ракописи и ретка периодика составена од весници и списанија преку коишто во минатото се изразувала македонската национална мисла со прашања и за македонската…

Портрет и промоција на творештвото на Оливера Јовановска

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

14 јуни,2022 г. Утре – среда  во 12 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе се одржи поетско – литературна средба со авторката Оливера Јовановска од Мелбурн – Австралија. Всушност во Охрид во Прличевата одаја промоторите – поетесата и познатата поранешна спикерка на…