Актуелно

Нова книга: „Ден на државноста на Црна Гора во Скопје“

Нова книга: „Ден на државноста на Црна Гора во Скопје“

26 август, 2021 г. Во издание на НУ Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид излезе од печат 112 книга на академик Миле Д. Миќуновиќ насловена како ДЕН НА ДРЖАВННОСТА НА ЦРНА ГОРА ВО СКОПЈЕ. По повод Денот на државноста на Црна Гора, Црногорската заедница во Скопје со претседателот Борис Попивода и членовите на Претседателството на 11 јули 2021 година организираа прослава на која поздравен...

Роднокрајни автори родени во август

Роднокрајни автори родени во август

16 август, 2021 г.  НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид продолжува со виртуелно одбележување на родендените на роднокрајните автори без поставки од нивни дела поради Ковид пандемијата. Според нашите податоци пет автори од Охрид се родени во август. Потсетуваме на родендените на писателите: Радослав Петкоски, Ангеле Грозданоски, Живко Чинго, Славе Николовски – катин и најмладата меѓу нив Кристина Т. Рудевска. Нивното творештво нашата...

Се одржа традиционаланата „Вечер на Чинго“

Се одржа традиционаланата „Вечер на Чинго“

14 август, 2021 г.  Синоќа во атарот на црквата Св. Петка во Велгошти, се одржа традиционалната културна манифестација “Вечер на Живко Чинго“, посветена на познатиот раскажувач и писател Живко Чинго.  На  Јована Матевска Атанасова  и беше врачена  наградата за најдобар расказ за расказот “Пура во Осака“ а беше промовирана и антологијата  “Книга за Чинго“ подготвена од проф. д-р Димитар Пандев и проф. Славе...

Во Велгошти ќе се одржи традиционалната „Вечер на Чинго“

Во Велгошти ќе се одржи традиционалната „Вечер на Чинго“

13 август, 2021 г.  Вечерва од 20 часот во атарот на манастирот „Света Петка“ во Велгошти ќе се одржи традиционалната културна манифестација „Вечер на Чинго“ посветена на животот и делото на познатиот охридски и македонски раскажувач, романописец и драмски автор Живко Чинго.  На оваа традиционална манифестација вечерва ќе присуствуваат и претставници на нашата Национална установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид во чие роднокрајно...

Свети Климент учеше: „Тргај се од злото и прави добро!“

Свети Климент учеше: „Тргај се од злото и прави добро!“

9 август, 2021 г.  На денешен ден во Охрид во 916 година умрел Свети Климент Охридски, родоначалник на словенската литература и црковното беседништво. Тој е прв оригинален словенски и македонски поет, говорник, преведувач, прв епископ словенски и македонски на Балканот, но и голем заштитник на Охрид. Роден бил во Охрид околу 840 година.   И уште нешто важно. Најзначајната етичка личност во нашата...

По промоцијата на „Солзите на сестра ми“ од Лилјана Зашова

По промоцијата на „Солзите на сестра ми“ од Лилјана Зашова

5 август, 2021 г.  Вчера во организација на Национална установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид беше промовиран првиот роман на Лилјана Зашова „Солзите на сестра ми“. Промотори беа д-р Сашко Насев и м-р Милчо Јованоски, извадоци од книгата читаше актерката Славица Спасова а во музичкиот дел настапи  младата музичка надеж Христијана Матеска – хармоника од Охрид. Настанот во големиот изложбен салон на Центарот...

Промоција на романот: „Солзите на сестра ми“ од Лилјана Зашова

Промоција на романот: „Солзите на сестра ми“ од Лилјана Зашова

3 август, 2021 г.  Утре во Охрид во организација на НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе се одржи промоција на романот „Солзите на сестра ми“ од Лилјана Зашова. Посвојувањето деца е тема која, речиси, секогаш е придружена со дилеми, желби, страдања, надежи, очекувања.  Романот „Солзите на сестра ми“ од Зашова, во издание на „Академски печат“ нуди на прочит  токму таква приказна. Промотори на романот...

Родени во јули

Родени во јули

16 јули, 2021 г  НУ Библиотека „Григор Прличев“ ја продолжува традицијата за виртуелно одбележување на родендените на творците кои се забележани во роднокрајното одделение. Во јули се родени авторите: Ацо Силјаноски, Јошко Србиноски, Розе Костеска, Љупчо Милковски, Ило Кафеџиски – Кафе, Томислав Тунтев и Џеладин Емини. Нивното творештво е сочувано во трајната колекција на Одделението за роднокрајни автори а заинтересираните читатели можат и...

И ние дел од настанот „Охрид во чест на Блаже Конески“

И ние дел од настанот „Охрид во чест на Блаже Конески“

9 јули, 2021 г.  Утре од 21 часот во предворјето на Света Софија ќе биде одржана пригодна свеченост по повод големиот јубилеј 100 години од раѓањето на великанот од Небрегово,  Блаже Конески. Организатори на чествувањето се четирите Лајонс клубови од Охрид,  Културолошка иницијатива ‘5 до 12’, Ротари клубот Охрид ,  а поводот е дванаесеттиот роденден на ЛК Лихнидос. Во организирањето на чествувањето на...

Членови на Културолошката иницијатива 5 до 12  создадоа мурал на ѕидот на нашата НУ Библиотека

Членови на Културолошката иницијатива 5 до 12 создадоа мурал на ѕидот на нашата НУ Библиотека

25 јуни,2021 г.  Од денеска и официјално осамна нов мурал на ѕидот на НУ Библиотека "Григор Прличев" во Охрид како најава на третото по ред културно алтернативно лето во Охрид. Иницијатори за овој креативен чин беа младите од Кулутролошката инцијатива „5 до 12“ од Охрид. -Нашата организација продолжува да иницира артистички уредувања на ѕидни површини, кои премалку ги има во Охрид. Воочуваме дека...

Page 14 of 21 1 13 14 15 21

Поврзани вести

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?