Актуелно

Денес се одбележуваат 113 години од смртта на Кузман Шапкарев

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

18 март, 2022  Кузман Атанасов Шапкарев (Охрид, 1 февруари 1834 – Софија, 18 март 1909) е еден од најзначајните собирачи, публицисти и афирматори на македонски народни умотворби и еден од првите македонски учебникари. Кузман Шапкарев е роден во семејство на сиромашен занаетчија во Охрид на…

Во продажба се книгите: „За Прличев и неговиот ХIХ век“и„Прличеви беседи-хроника на еден културен настан (1952 – 2022)“

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

14 март, 2022 г.  На пултот за зајмување во нашата Библиотека од денеска можат да се купат две изданија од нашата издавачка продукција. Се работи за книгите:  „За Прличев и неговиот ХIХ век“ од Вера Сточевска – Антиќ и приредувачот Милчо Јованоски и „Прличеви беседи- хроника…

Проф. д-р Анис Сефиданис во посета на нашата Библиотека

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

11 март, 2022 г.  Во секојдневните напори за збогатување на книжниот фонд и посебно на одделот за стручна литература деновиве во посета на НУ Библиотека „Григор Прличев“ беше проф. д-р Анис Сефиданис од  Факултетот за применети информатички науки, машинска интелигенција и роботика при Универзитетот за…

Костадиновска-Стојчевска во работна посета на институциите: Годинава повеќе средства за културата во Охрид

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

8 март, 2022 г.  – Годинава за културата во Општина Охрид се издвоени повеќе средства за разлика од лани, односно сите институции од областа на културата во 2022 година добија поголем буџет – рече министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која вчера ги посети националните културни…

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ се одржа омаж во чест на Тоде Илиевски

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

7 март, 2022 г.  Денеска во НУ Библиотека „Григор Прличев“ колегите писатели и колегите од НУ Библиотека „Григор Прличев“ преку едночасовен омаж се потсетија на животот и творештвото на неодамна починатиот  Тоде Илиевски, поет, писател за деца и млади, сатиричар, хуморист, преведувач, енигматичар и шаховски…

Во спомен на писателот и колега Тоде Илиевски

Posted by Milco Jovanoski in Uncategorized, Актуелно

7 март, 2022 г.  Денеска напладне во Прличевата одаја во нашата НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе се одржи средба посветена на животот и творештвото на нашиот колега и писател Тоде Илиевски.  За животот и творештвото на Илиевски ќе беседат: Мирко Томовски, Славе Ѓорѓо Димоски, Милчо…

Македонско катче на книгата во Трентино – Италија

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

4 март, 2022 г.  Вчера во пресрет на роденденот на  Македонското културно друштво „Св Кирил и Методиј“ од Трентино во овој италијански град беше отворено македонско катче на книгата. Со тоа  на најубав начин во Градската библиотека во Тионе ди Тренто се заокружи  проектот во…

Деца изработуваа честитки за мајките во пресрет на 8 Март

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

3 март 2022 г.  НУ Библиотека  „Григор Прличев“  во соработка со Почесниот конзулат на Руската федерација во Охрид  вчера организира креативна работилница за деца, посветена на празникот 8 Март на која ученици изработија честитки за мајките, сестрите и наставничките. Во оваа заедничка дружба учествуваа ученици…

Роднокрајни автори родени во март

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

2 март, 2022 г.  НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид по подолго време со Изложба од нивното творештво  ги одбележува родендените на роднокрајните автори родени во март. Во постојаната наша активност значајно место зазема и одбележување на родендените на роднокрајните автори.  Според архивата на Библиотеката…

Еднодневен саем на книгата со издавачот САКАМ КНИГИ во нашата Библиотека

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

25 февруари, 2022 г. Ни причинува задоволство да го најавиме првиот од неколкуте саеми со разни македонски издавачи што оваа 2022 ќе треба да се случат во нашата НУ Библиотека ГРИГОР ПРЛИЧЕВ – Охрид. Драги читатели повелете да се дружиме. По саемски цени да ја…