Околу нас

Пандемијата го зголеми бројот на читатели во библиотеките во Македонија

Пандемијата го зголеми бројот на читатели во библиотеките во Македонија

4 декември, 2020 г. Во повеќето македонски библиотеки бројот на читатели е зголемен во период додека светот и земјава се бори со пандемијата на коронавирусот. Во време кога се препорачува да нема собири и групирања, луѓето слободното време го исполнуваат со читање на книги. Од библиотеките објаснуваат дека има читатели од сите возрасти и се читаат книги од различни жанрови. „Точно е дека...

Стефоска: Буџетот за културата во 2021 година е реален, прилагоден на околностите и проектиран според ковид условите

Стефоска: Буџетот за културата во 2021 година е реален, прилагоден на околностите и проектиран според ковид условите

26 ноември 2020 г.  Министерката за култура, Ирена Стефоска денеска на прес-конференција на Владата го презентираше Предлог-буџетот за 2021 година на Министерството за култура. Стефоска се осврна на приоритетите, проектите и политиките на Министерството за култура за 2021 година и истакна дека покрај сите предизвици - заштитата на културното наследство, поддршката на идеите и креативноста кај младите и ЕУ-интеграциите остануваат врвни приоритети кои...

„А ТРЕБА ДА КАЖАМ“ – нова книга за деца од Славе Ѓорѓо Димоски

„А ТРЕБА ДА КАЖАМ“ – нова книга за деца од Славе Ѓорѓо Димоски

24 ноември, 2020 г.  Издавачката куќа ПНВ Публикации од Скопје, во рамките на програмата на Министерството за култура за проекти од национален интерес, ја објави книгата поезија за деца „А треба да кажам“ од Славе Ѓорѓо Димоски. Текстовите содржани во оваа книга на нашиот роднокраен автор  се наменет за деца до десетгодишна возраст и се надоврзува на претходната книга „Збороигри 2“. Ова е...

Излезе од печат „Без изговори“ од Зоран Јакимоски

Излезе од печат „Без изговори“ од Зоран Јакимоски

17 ноември 2020 г.  Во издание на ПНВ Публикации неодамна  излезе од печат изборот песни од Зоран Јакимоски - "Без изговори". „Карактеристична за поезијата на Зоран Јакимоски е (авто)референцијалноста, (пост)модернистичката празнина, онтолошкиот став на поетот" сѐ уште имам што да кажам" што самиот го покажува и докажува во секоја своја песна од збирката, одговорноста пред зборот како зададена задача од творецот во себе...

„Гирланда“ прва стихозбирка на Стефан Костоски

„Гирланда“ прва стихозбирка на Стефан Костоски

27 октомври, 2020 г.  Во издание на „Современост“ од Скопје деновиве од печат излезе прваста стихозбирка од Стефан Костоски од Охрид под наслов „Гирланда“. Книгата содржи триесеттина песни и како што ќе напише авторот: -Поезијата  е не само мозаик од неброени поетски слики, туку древна светлост со која сонцето в час што трага по нежни допири си ги испишува мечтите  раздавајќи ја радоста...

Денеска колегите од Прилеп одбележуваат 75 години од основањето на Градската библиотека

Денеска колегите од Прилеп одбележуваат 75 години од основањето на Градската библиотека

22 октомври, 2020 г.  Денеска чествуваме јубилеј-75 години успешен опстој и работа! Денеска сите ние вработените во оваа установа се поклонуваме пред делото на своите колеги, претходници, на оние кои што пред 7, 5 децении го ставиле темелот на оваа дејност во Прилеп. Потврдата за почетоците се наоѓа во писмото што на 22 октомври 1945 година, тогашниот управител на библиотеката Димче Најчески, го...

ДПМ со конкурс за доделување на наградата „Даница Ручигај“

ДПМ со конкурс за доделување на наградата „Даница Ручигај“

 13 октомври 2020 г.  Друштвото на писатели на Македонија традиционално го распишува конкурсот за доделување на наградата „Даница Ручигај“ за најдобра поетска книга од писателка-членка на ДПМ, објавена во тековната година. Во конкуренција за ова признание ќе влезат стихозбирките објавени од ноември 2019 година до крајот на октомври 2020 година. Со оглед на моменталната ситуација со ковид-19, авторките и издавачите треба да ги...

Луиз Глик – добитничка на Нобеловата награда за литература

Луиз Глик – добитничка на Нобеловата награда за литература

8 октомври, 2020 г.  Својата одлука, годинешната награда да и’ ја додели на американската поетеса, што беше изненадување за многу експерти, Шведската академија во Стокхолм ја образложи со „непогрешливиот поетски глас“ на Луиз Глик. Луиз Глик е 16-та жена која освои Нобеловата награда, како и прва американска државјанка која ја освои престижната книжевна награда во последните 27 години, откако Тони Морисон ја доби...

Следната  2021 – Година во чест на Блаже Конески

Следната 2021 – Година во чест на Блаже Конески

1 октомври, 2020 г. Генералното собрание на Обединетите нации ја прогласи 2021 година за Меѓународна година на мирот и довербата со цел да ги мобилизира напорите на меѓународната заедница да се обезбеди траен мир, солидарност и хармонија. Министерството за култура и Министерството за образование и наука на Република Северна Македонија почнуваат иницијатива за приклучување кон прославата на оваа Меѓународна година со програма посветена...

Заштитата на културното наследство, младите и евроинтеграциите – трите главни столба во мандатот на министерката за култура Стефоска

Заштитата на културното наследство, младите и евроинтеграциите – трите главни столба во мандатот на министерката за култура Стефоска

23 септември 2020 г. „Пред нас е период кога сечиј придонес е важен, очекуван, потребен. Повелете, приклучете се!“, истакна министерката за култура Ирена Стефоска на денешната прес-конференција, претставувајќи ги целите и визијата на Министерството за периодот што следува содржани во мандатното писмо што го доби од претседателот на Владата, Зоран Заев. На прес-конференцијата, која се одржа во дворот на Министерството за култура во...

Page 9 of 11 1 8 9 10 11

Поврзани вести

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?