Актуелно

НУ Библиотека „Григор Прличев“ од денеска стана библиотека од отворен тип – читателите воодушевени

НУ Библиотека „Григор Прличев“ од денеска стана библиотека од отворен тип – читателите воодушевени

20 април, 2022г.  Од денеска нашата Национална установа Библиотека „Григор Прличев“ премина во Библиотека од отворен тип. Првите читатели кои влегоа во просторот беа воодушевени од амбиентот и начинот на кој е уредена библиотеката.  Тие можеа слободно да влезат и да одбираат книги од полиците и да побараат помош од библиотекарите. - Чест и посебно задоволство ни беше што на првиот ден од...

Нашата библиотека од утре ќе работи како библиотека од отворен тип

Нашата библиотека од утре ќе работи како библиотека од отворен тип

19 април, 2022 г.  Во пресрет на 23 Април Светскиот ден на книгата и авторското право НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид од утре 20 април од затворен преминува во отворен тип на Библиотека. Читателите слободно ќе можат да влезат и да одбираат книги од полиците и да побараат помош од библиотекарите. Читалната во одделот за издавање ќе биде отворена од понеделник до...

Во сеќавање на Ванчо Николески

Во сеќавање на Ванчо Николески

15 април, 2022 г.  Денеска се навршуваат 42 години од смртта на големиот писател Ванчо Николески кој е погребан во Охрид. Ванчо Николески (1912-1980), романсиер, раскажувач и поет. Припаѓа на првата генерација македонски писатели за деца, генерација што во литературата влезе непосредно по ослободувањето. Ванчо со сопругата на еден настан во негова чест во Охрид. Насловната и останатите две фотографии се дел од...

„Напиши стих – купи кафе“ – кај кого одат наградите и благодарниците?

„Напиши стих – купи кафе“ – кај кого одат наградите и благодарниците?

11 април, 2022 г.  На 21 Март по повод Светскиот ден на поезијата во организација на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид , култната кафетерија „Аквариус“ „АБВ дизајн“ издавачката куќа ТРИ од Скопје и „Монкафе“ во АКВАРИУС  по трет пат се одржа овој настан кој со години е тренд во светските метрополи. Над 100 охриѓани од различни возрасти го прифатија предизвикот се дружеа и...

Изложба на дела од роднокрајни писатели родени во април

Изложба на дела од роднокрајни писатели родени во април

8 април, 2022 г.  Нашата Библиотека продолжува со одбележување на родендените на роднокрајните автори. Во април родени се писателите и публицисти: Томе Момировски, Миле Волканоски, Куртиш Демироски- Незир, Боро Ситникоски, Веле Митаноски, Дамјана Видическа , Мишо Јузмески и Ѓоко Чингоски. Изложбата со книги од нивното творештво е поставена на влезот во одделот за зајмување во библиотеката и може да ја погледне секој корисник...

Од понеделник во нашата библиотека Саем на книгата од издавачот Матица македонска

Од понеделник во нашата библиотека Саем на книгата од издавачот Матица македонска

САЕМ НА КНИГА НА МАТИЦА МАКЕДОНСКА ВО ОХРИД Во просториите на НУ Библиотека „Григор Прличев“од понеделник до петок ( 11.04 - 15.04 ) 2022 г. Работно време: 11.00 - 17.00ч. НАША Е ПОКАНАТА И ПРОСТОРОТ, КНИГИТЕ ОД ИЗДАВАЧОТ МАТИЦА, А ПРОДАЖБАТА Е НА КНИЖАРНИЦА ПРОСВЕТА ОД ОХРИД. Повелете! НУ Библиотека

Донација на ЕМИТЕР за нашата библиотека

Донација на ЕМИТЕР за нашата библиотека

7 април, 2022 г.  Националната установа Библиотека “Григор Прличев“од Охрид е збогатена со вредна донација на списанија и брошури од сферата на стручната литература.  Друштвото за развој на научно-техничката култура ЕМИТЕР д.о.о. од Скопје го збогати фондот на  библиотеката во Охрид донирајќи по еден примерок од сите сите достапни броеви на стручното месечно списание ЕМИТЕР  - 146 броеви и 4 брошури од сопствената издавачка...

По повод Денот на шегата и во пресрет на  Светскиот ден на литературата за деца нашата Библиотека гостуваше во ООУ „Св. Климент Охридски“

По повод Денот на шегата и во пресрет на Светскиот ден на литературата за деца нашата Библиотека гостуваше во ООУ „Св. Климент Охридски“

1 април, 2022 г. НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид денеска со еден настан ги одбележа 1 Април денот на шегата и 2 Април Светскиот ден на литературата за деца. Новинарот и преведувач Љилјана Илиевска им беше гостинка на второ одделенците од ООУ „Св. Климент Охридски“ со наставничките Ружица Д. Маноска и м-р Наташа Танеска. Преку своето умешно раскажување за Шведска и тамошната...

Три дена Саем на книгата  – дојдете, видете, купете

Три дена Саем на книгата – дојдете, видете, купете

27 март, 2022 г.  Од 29 до 31 март, ( вторник, среда и четврток) НУ Библиотека „Григор Прличев“ организира сопствен саем на книги. Читателите ќе можат да одберат  книги од проектите на Министерството за култура и Владата: 130 тома македонска книжевност ,  Врвови на светската филозофија, историја и психологија со психоанализа, Ѕвезди на светската книжевност а направен е и избор од книги за...

Проф. д-р Димитар Пандев прогласен за почесен член на НУ Библиотека „Григор Прличев“

Проф. д-р Димитар Пандев прогласен за почесен член на НУ Библиотека „Григор Прличев“

25 март,2022 г.  Денеска во НУ  „Григор Прличев“ се одржа книжевен портрет посветен на професор д-р Димитар Пандев, минатогодишен добитник на наградата „Димитар Митрев“ доделена од Друштвото на пистаели на Македонија за најдобра критичко-есеистичка книга во 2021 за делото „Времето на Конески“. Директорот на Установата, Милчо Јованоски истакна дека Библиотеката од 2018 година воведе прогласување на почесни членови, личности од Охрид и Македонија...

Page 9 of 21 1 8 9 10 21

Поврзани вести

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?