Нова книга: „Привремена реалност“ од доц. д-р Горан Китески од Охрид

Posted by Milco Jovanoski in Нови книги 04 Apr 2024

4 април, 2024

Деновиве нашата НУ Библиотека „Григор Прличев“ доби на подарок неколку примероци од книгата „Привремена реалност“ од доц . д-р Горан Китевски.

Делото “Привремена реалност” е негово прво вон институционално дело, објавено во 2023 година. Станува збор за монографија која содржи одбрани коментари кои третираат социо  – економски и политички теми. Дел од нив имаат и автобиографски карактер, а вредно е да се каже дека во книгата е сместен и автентично приредениот текст под наслов “Чувај се себеси” од Григор Прличев, објавен во 1866 година.

Доц. д-р Горан Китевски е роден во Охрид, во 1988 година. Основно и средно образование завршил во родниот град, а дипломирал, магистрирал и докторирал на Институтот за географија при Природно -математичкиот факултет во Скопје, каде што работи како доцент. Како автор и коавтор објавил повеќе научни и стручни трудови, и две стручни монографии.