Огледало

Купете и дружете се со Ѕвездите на светската книжевност

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

17 март, 2022 г.  Во НУ Библиотека од Охрид деновиве е направен избoр од осум квалитетни наслови од светската книжевност кои заслужуваат да бидат прочитани и купени по релативно ниски цени – пристапни за сечиј џеб.   Педро Калдерон де ла Барка ЖИВОТОТ Е СОН…

Конкурс на тема „Љубов“ – Љубовта кон сѐ е вечна инспирација

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

2 март, 2022 г.  Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид, МаБиХ Македонија и Вера М Самарјанин, распишаа заеднички поетски конкурсот на тема: „Љубов“. Творбите треба да содржат најмногу 24 реда, да бидат нашишани на македонски литературен јазик, да бидат лекторирани и да ги содржат…

Нова книга во наше издание: „Трпе и Трпана“, хумор и забава од Академик д-р Миле Миќуновиќ

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

25 февруари, 2022 г.  Единствено живо битие на Земјата што може да се смее е човекот. Како што секоја клетка во човечкиот организам има своја функција, така е важна и улогата на насмевката. Секому му е потребна насмевката, без разлика на карактерот, на верата, на…

Видео од промоцијата на монографијата ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ – ХРОНИКА НА ЕДЕН КУЛТУРЕН НАСТАН ( 1952 -2022)

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

ПРОМОЦИЈА НА МОНОГРАФИЈАТА „ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ – ХРОНИКА НА ЕДЕН КУЛТУРЕН НАСТАН ( 1952 – 2022 ) ОД АВТОРИТЕ: МИЛЧО ЈОВАНОСКИ И ГОРДАНА ЗМЕЈКОВСКА 5 ФЕВРУАРИ 2022 Видео: Емил Јовановиќ НУ Библиотека

Во чест на поетот и публицист Трајн Мартиноски

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

21 февруари, 2022 г.  Во паркот во Капиштец, Скопје со скромна и пригодна манифестација, вчера беше чествуван денот кога е роден познатиот македонски поет и публицист Трајан Мартиноски. Поетот Горан Анчевски, член на ДПМ, рецитираше свои посветени стихови, како и поезија од Мартиноски, а уметникот…

Промотивна реч на Владо Жура за монографијата „Прличеви беседи – хроника на еден културен настан“

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

5 февруари, 2021 Промотор на монографијата „Прличеви беседи – хроника на еден културен настан “ беше познатиот охридски новинар и публицист Владо Жура, вљубеникот во Охрид од 19 век. Пред мене е една книга, поточно монографија – хроника на еден културен настан “Прличевите беседи“, со…

Кацаров лауреат на наградата „Григор Прличев“

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

13 јануари Трајче Кацаров е автор на поемата „Цветко“ прогласена за најдобра за 2021 година на отворениот конкурс што традиционално се распишува во чест на охридскиот и македонскиот поет Григор Прличев. Според жирито „неговиот ракопис отвара суштински егзистенцијалистички прашања“.   Мама, со нов маж да…

Вечерва во Струмица ќе биде одржана промоција на Зборникот „ Уште едно навраќање кон Конески“

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

24 декември, 2021 г.  По повод стогодишнината од раѓањето на великанот на современата македонска култура Блаже Конески, како културен настан од Националната програма „2021-Година во чест на Блаже Конески“, која е дел и од календарот на значајни меѓународни јубилеи на УНЕСКО, и како дел од…

Родени во декември

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

6.12.2021 г. И во време на пандемија, виртуелно, преку интернет НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид потсетува на родендените на роднокрајните автори родени во декември. Во последниот месец од календарската година родени се: Никола Јанев, Дејан Пановски, Ѓорѓи Тодороски и Милчо Јованоски. Нивното творештво грижливо…

„Пура во Осака“ од Јована Матевска Атанасова најдобар расказ на конкурсот „Живко Чинго“

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

10 август, 2021 г. Јована Матевска Атанасова од Битола, романсиерка и рецензентка, е родена на 16.06.1991 година.  По професија е дипломиран психолог.  Таа  и лани беше добитник на наградата „Живко Чинго“ за најдобар расказ, соопштија од Општина Охрид.  Во 2015 и 2016 година добила откупни…