Author: Milco Jovanoski

Нови пет книги – секоја за себе посебен свет

Posted by Milco Jovanoski in Нови книги

24 август, 2022 г. Уште од денеска во нашиот оддел за зајмување побарајте ги следните нови наслови: „Мојот не баш совршен живот“ и „Го имам твојот број“обете од авторката Софи Кинсела во издание на Сакам книги. Побарајте ги и трите романи во издание на Книгохоличари:…

Промоција на монографијата „Ова е мојот живот“ од Иван Трпоски

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

24 август, 2022 г. Утре – четврток во 12 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде промовирана монографијата „Ова е мојот живот“од познатиот македонски писател и поет Иван Трпоски од Сиднеј, Австралија. Промотор ќе биде д-р Димитар Пандев. Издавач на монографијата е…

Нови мотивациски книги и нови наслови од белетристиката

Posted by Milco Jovanoski in Нови книги

19 август, 2022 г.  Во неделната понуда на нови наслови во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид доминираат книгите со мотивациска содржина сврзани со односот на човекот кон животот, работата, секојдневието и опкружувањето. На пултот за издавање од денеска можете да ги побарате следните изданија:…

Отворена изложбата на Мајкл Клос „Сликарството на патот на хуманоста“

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

18 август, 2022 г.  Во  „Прличевата одаја“ на НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид од вчера е отворена за посета  самостојната изложба на канадскиот уметник со македонски корени Мајкл Клос под наслов: „Сликарството на патот на хуманоста“. Изложбата  ја отвори и за творештвото на Клос…

Изложба на слики од Мајкл Клос во нашата Библиотека

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

16 август,2022 г.  Утре, во 12 часот во  „Прличевата одаја“ на НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе биде отворена самостојната изложба на канадскиот уметник со македонски корени Мајкл Клос под наслов: „Сликарството на патот на хуманоста“. Клос е роден во Торонто. Дипломирал на Ontario College of…

Летна импресија: Вера М Самарјанин ја промовира стотата книга

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

11 август, 2022 Неодамна во родната Битола, поетесата и голем хуманитарец Вера М Самарјанин ја промовира 100 -та своја книга „ Од дното на душата“.  На овој настан присуствуваа и претставници на нашата библиотека со која Вера има долгогодишна плодна соработка. Во знак на почит…

Зоран Анчевски за збирката „Збунети компаси“ е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

11 август, 2022 г.  Познатиот македонски поет и книжевен преведувач Зоран Анчевски е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ што се доделува од страна на „Струшките вечери на поезијата“ за најдобра поетска збирка помеѓу две фестивалски изданија. Анчевски е добитник на наградата за неговата поетска збирка…

Пет нови наслови од издавачот „Книгохоличари“

Posted by Milco Jovanoski in Нови книги

10 август, 2022 г.  Во одделот за зајмување во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид од денеска побарајте ги следните нови наслови:   „Ирене“ и „Крвава венчавка“ од Пјер Лемтер, „Овој човек“ од Џоди Елен Малпас, „Париската сопруга“ од Пола Меклејн и „Затвори ги очите“…

Проф. д-р Марјан Танушевски донира примероци од неговите авторски дела

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

10 август, 2022 г.  Вчера во посета на  НУ Библиотека „ Григор Прличев“ во Охрид беше проф. д-р Марјан Танушевски, новинар-публицист од Битола. На средбата со директорот на нашата Библиотека м-р Милчо Јованоски, Танушевски се интересираше за развојот на установата , како и за новите…

Учесници на 43. „Детски лирски треперења“ ја посетија нашата Библиотека

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

9 август, 2022 г. Околу петнаесеттина  деца – млади поети и нивните ментори предводени од познатиот македонски писател за деца Горјан Петревски вчера беа во посета на НУ Библиотека „Григор Прличев“. Директорот на библиотеката м-р Милчо Јованоски ги запозна гостите со историјатот и моменталните преокупации…