Author: Milco Jovanoski

Изложба на цртежи и фотографии од уметници од Штип и одбележување на Светскиот ден на мирот

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

20 септември, 2022 г. Утре во 12 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе бидат отворени  изложба на цртежи во арапска техника од Верче Андонова  и изложба на фотографии под наслов „Мојот црно – бел свет“ од Невенка Митева.  -Проектот е дел од…

Д-р Бајрактарова донираше книги од областа на стоматологијата

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

20 септември, 2022 г.  Неодамна  проф. д-р Бона Бајрактарова –  македонски стоматолог, специјалист по детска и превентивна стоматологија и  поранешен универзитетски професор на Стоматолошкиот факултет во Скопје беше во посета на нашата Библиотека. Д-р Бајракатарова во таа пригода донираше неколку свои и трудови објавени во…

Нови пет предлог книги

Posted by Milco Jovanoski in Нови книги

14 септември, 2022 г.  Во одделот за зајмување во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид од денеска побарајте ги следните интересни наслови: Последната кралица од К.В. Гортнер во издание на Култура. Хуана од Кастилја, последната кралица со чиста шпанска крв што го наследи престолот на…

Почина роднокрајниот автор Коста Фортомароски

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

11 септември, 2022 г.  Вчера во Охрид на 89 годишна возраст почина познатиот охридски просветен работник и писател Коста Фортомароски. Коста Фортомароски роден е во Охрид во 1933 година во стара охридска фамилија. Основно училиште завршил во Скопје каде работел татко му, но кога почнува…

Најнови книги во НУ Библиотека „Григор Прличев“ Охрид

Posted by Milco Jovanoski in Нови книги

 7 септември 2022 г.  И оваа недела нови пет наслови кои уште од денеска можете да ги побаратена пултот за зајмување во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид. Се работи за пет наслови во издание на Сакам книги и Книгохоличари.     „Знаеш ли да…

Роднокрајни автори родени во септември

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

7 септември 2022 г.  Со мини изложба и избор на нивни дела поставени пред пултот за зајмување во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид традиционално се одбележуваат родендените на роднокрајните автори родени во септември. Според евиденцијата на Библиотеката во септември се родени нашите сограѓани писатели:…

Погребан Благоја Силјаноски, роднокраен писател, новинар и публицист

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

4 септември, 2022 г.  Денеска на Градските гробишта во Охрид беа погребани  посмртните останки на Благоја Силјаноски,  поранешен претседател на Собранието на општина  Охрид, пратеник , новинар, публицист, есеист и роднокраен писател.   Силјаноски беше роден е на 29 март 1948 година, во село Белчишта,…

НУ Библиотека „Григор Прличев“ го враќа стандардното работно време

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

4 септември, 2022 г. Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид  од утре 5 септември го враќа старото – стандардно време за работа со читатели. Пултот за зајмување книги од понеделник до петок ќе работи од 8 и 30 до 18 и 30 часот. Библиотеката…

Со музичко-поетски перформанс на „Т’га за југ“ свечено се отворија „Струшките вечери на поезијата“

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

26 август, 2022 г.  Со музичко-поетски перформанс на „Т’га за југ“ во изведба на бендот „Пијан Славеј“ и традиционалното палење на поетскиот оган вечерва свечено се отвори 61. издание на фестивалот „Струшки вечери на поезија“. Манифестацијата се отвори на летната тераса на хотелот „Дрим“ во…

Промовирана автобиографската книга „Ова е  мојот живот“ од Иван Трпоски

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

25 август, 2022 г.  Денеска во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид пред бројни почитувачи на пишаниот збор, колеги и пријатели на поетот и писател Иван Трпоски беше промовирана неговата автобиографска книга „Ова е мојот живот“.  Издавач на монографијата е Македонското литературно друштво „Григор Прличев“…