Author: Milco Jovanoski

Донација на ЕМИТЕР за нашата библиотека

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

7 април, 2022 г.  Националната установа Библиотека “Григор Прличев“од Охрид е збогатена со вредна донација на списанија и брошури од сферата на стручната литература.  Друштвото за развој на научно-техничката култура ЕМИТЕР д.о.о. од Скопје го збогати фондот на  библиотеката во Охрид донирајќи по еден примерок од…

По повод Денот на шегата и во пресрет на Светскиот ден на литературата за деца нашата Библиотека гостуваше во ООУ „Св. Климент Охридски“

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

1 април, 2022 г. НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид денеска со еден настан ги одбележа 1 Април денот на шегата и 2 Април Светскиот ден на литературата за деца. Новинарот и преведувач Љилјана Илиевска им беше гостинка на второ одделенците од ООУ „Св. Климент…

Не е прво априлска шега, бесплатно преземете ја книгата „Охридско Езеро бисер небесен“ од академик Миќуновиќ

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

1 април, 2022 г. Книгата „Охридско Езеро бисер небесен“  од европскиот Академик д-р Миле Д. Миќуновиќ е напишана на 224 страници, со современ дизајн, колор, со 394 фотографии. Во неа е опишано 31 место од каде е фотографирано езерото. Целата обиколка на езерото заедно и…

Три дена Саем на книгата – дојдете, видете, купете

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

27 март, 2022 г.  Од 29 до 31 март, ( вторник, среда и четврток) НУ Библиотека „Григор Прличев“ организира сопствен саем на книги. Читателите ќе можат да одберат  книги од проектите на Министерството за култура и Владата: 130 тома македонска книжевност ,  Врвови на светската…

Саемот на книгата во Скопје се враќа во мај

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

27 март, 2022 г.  Од 3 до 9 мај во А1 Арена „Борис Трајковски” ќе се одржи 34-то издание на Саемот на книгата, под покровителство на Министерството за култура, кое традиционално ја поддржува оваа културна манифестација. Организаторите најавуваат дека сите значајни издавачки куќи ќе се…

Проф. д-р Димитар Пандев прогласен за почесен член на НУ Библиотека „Григор Прличев“

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

25 март,2022 г.  Денеска во НУ  „Григор Прличев“ се одржа книжевен портрет посветен на професор д-р Димитар Пандев, минатогодишен добитник на наградата „Димитар Митрев“ доделена од Друштвото на пистаели на Македонија за најдобра критичко-есеистичка книга во 2021 за делото „Времето на Конески“. Директорот на Установата,…

Утре книжевен портрет посветен на проф. д-р  Димитар Пандев

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

24 март, 2022 г.  Пред точно 162 години, на 25 март 1860 година  во Атина нашиот патрон – поетот и преродбеник Григор Прличев  за поемата „Сердарот“ бил овенчан со ловоров венец. Неговата поема била прогласена за најдобра а  жирито и критиката го нарекле Втор Хомер….

VOA: Охрид се приклучи на глобалната иницијатива, „Напиши стих – купи кафе“, по повод светскиот ден на поезијата

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

Оваа иницијатива е започната во 1999-тата година, кога УНЕСКО во Париз го прогласи 21-ви март, како светски ден на поезијатa.    „Велиме напишете стих, купете кафе. Значи да ги направиме луѓето креативни, да размислуваат не само локално туку и глобално и за себе и за…

Денес се одбележуваат 113 години од смртта на Кузман Шапкарев

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

18 март, 2022  Кузман Атанасов Шапкарев (Охрид, 1 февруари 1834 – Софија, 18 март 1909) е еден од најзначајните собирачи, публицисти и афирматори на македонски народни умотворби и еден од првите македонски учебникари. Кузман Шапкарев е роден во семејство на сиромашен занаетчија во Охрид на…

Купете и дружете се со Ѕвездите на светската книжевност

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

17 март, 2022 г.  Во НУ Библиотека од Охрид деновиве е направен избoр од осум квалитетни наслови од светската книжевност кои заслужуваат да бидат прочитани и купени по релативно ниски цени – пристапни за сечиј џеб.   Педро Калдерон де ла Барка ЖИВОТОТ Е СОН…