Author: Milco Jovanoski

Во спомен на писателот и колега Тоде Илиевски

Posted by Milco Jovanoski in Uncategorized, Актуелно

7 март, 2022 г.  Денеска напладне во Прличевата одаја во нашата НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе се одржи средба посветена на животот и творештвото на нашиот колега и писател Тоде Илиевски.  За животот и творештвото на Илиевски ќе беседат: Мирко Томовски, Славе Ѓорѓо Димоски, Милчо…

Наши колешки дел од Зборникот од Стручниот собир „Библиотеките и културниот трузам“ во Краљево

Posted by Milco Jovanoski in Околу нас

4 март, 2022 г.  По четврти пат во организација на Библиотеката „Стефан Првовенчанин“ од Краљево од 6 до 8 октомври, минатата година се одржа стручниот собир под наслов: „Библиотеките и културниот туризам“. На настанот учествуваа околу 40 излагачи од Србија, Црна Гора, Полска и Русија….

Македонско катче на книгата во Трентино – Италија

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

4 март, 2022 г.  Вчера во пресрет на роденденот на  Македонското културно друштво „Св Кирил и Методиј“ од Трентино во овој италијански град беше отворено македонско катче на книгата. Со тоа  на најубав начин во Градската библиотека во Тионе ди Тренто се заокружи  проектот во…

Деца изработуваа честитки за мајките во пресрет на 8 Март

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

3 март 2022 г.  НУ Библиотека  „Григор Прличев“  во соработка со Почесниот конзулат на Руската федерација во Охрид  вчера организира креативна работилница за деца, посветена на празникот 8 Март на која ученици изработија честитки за мајките, сестрите и наставничките. Во оваа заедничка дружба учествуваа ученици…

Роднокрајни автори родени во март

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

2 март, 2022 г.  НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид по подолго време со Изложба од нивното творештво  ги одбележува родендените на роднокрајните автори родени во март. Во постојаната наша активност значајно место зазема и одбележување на родендените на роднокрајните автори.  Според архивата на Библиотеката…

Конкурс на тема „Љубов“ – Љубовта кон сѐ е вечна инспирација

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

2 март, 2022 г.  Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид, МаБиХ Македонија и Вера М Самарјанин, распишаа заеднички поетски конкурсот на тема: „Љубов“. Творбите треба да содржат најмногу 24 реда, да бидат нашишани на македонски литературен јазик, да бидат лекторирани и да ги содржат…

Нова книга во наше издание: „Трпе и Трпана“, хумор и забава од Академик д-р Миле Миќуновиќ

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

25 февруари, 2022 г.  Единствено живо битие на Земјата што може да се смее е човекот. Како што секоја клетка во човечкиот организам има своја функција, така е важна и улогата на насмевката. Секому му е потребна насмевката, без разлика на карактерот, на верата, на…

Еднодневен саем на книгата со издавачот САКАМ КНИГИ во нашата Библиотека

Posted by Milco Jovanoski in Актуелно

25 февруари, 2022 г. Ни причинува задоволство да го најавиме првиот од неколкуте саеми со разни македонски издавачи што оваа 2022 ќе треба да се случат во нашата НУ Библиотека ГРИГОР ПРЛИЧЕВ – Охрид. Драги читатели повелете да се дружиме. По саемски цени да ја…

Нови книги во Библиотеката

Posted by Milco Jovanoski in Нови книги

24 февруари, 2022 г.  За седум дена во неделата – седум предлог книги кои веќе може да се зајмат во НУ Библиотека „Григор Прличев“ – Охрид. Од издавачката продукција на Литература.мк ви ги предлагаме следните наслови: „Автобиографија на Агата Кристи“, „Три желби“ од Лијан Моријати…

Видео од промоцијата на монографијата ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ – ХРОНИКА НА ЕДЕН КУЛТУРЕН НАСТАН ( 1952 -2022)

Posted by Milco Jovanoski in Огледало

ПРОМОЦИЈА НА МОНОГРАФИЈАТА „ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ – ХРОНИКА НА ЕДЕН КУЛТУРЕН НАСТАН ( 1952 – 2022 ) ОД АВТОРИТЕ: МИЛЧО ЈОВАНОСКИ И ГОРДАНА ЗМЕЈКОВСКА 5 ФЕВРУАРИ 2022 Видео: Емил Јовановиќ НУ Библиотека